klimatyzacja

Jak przetrwać upały – sprawdzone sposoby

Gdy żar się leje z nieba, trudno wytrzymać nawet we własnym mieszkaniu. Spadek apetytu, brak motywacji, senność – to tylko niektóre z reakcji organizmu na upalne popołudnia. Choć nie mamy wpływu na obecnie panujące temperatury, zawsze możemy coś zrobić, by znieść je bez większego dyskomfortu!

Obiad na zimno
W czasie upałów wielu z nas traci ochotę na gotowanie. Stanie przy garnkach czy, o zgrozo, korzystanie z piekarnika słusznie zdaje się nam być wtedy nienajlepszym pomysłem. Pora obiadowa to czas największych upałów, dlatego lepiej wtedy zjeść coś lekkiego i chłodnego zamiast dodatkowo gotowaniem dogrzewać mieszkanie. Świetnym pomysłem na obiad będą wszelkie chłodniki, gazpacho, sałatki czy makaron na zimno z twarożkiem i świeżymi owocami. Cięższy i ciepły posiłek możesz zjeść na kolację – wieczorem temperatury na zewnątrz są zwykle niższe.

Odpowiednie nawodnienie
Odwodnienia są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szczególnie o nie łatwo, kiedy nasz organizm, pocąc się, podejmuje rozpaczliwe próby ochłodzenia organizmu. By uniknąć nieprzyjemnych skutków niedoborów płynu, postarajmy się mieć napoje zawsze przy sobie. Sięgajmy po nie często (nawet nie czując palącego pragnienia), a organizm z pewnością nam podziękuje. Jeśli nie przepadamy za smakiem czystej wody, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaje wody smakowe (z miętą, cytryną, wiśniami czy świeżym ogórkiem), koktajle i owocowe smoothie. Źródłem życiodajnej wody mogą być też soczyste owoce – arbuz składa się z niej w 92%!

Wiatraki, wanny i klimatyzacja
Gdy jesteśmy w mieszkaniu, możemy spróbować ochłodzić je przy pomocy różnego rodzaju wiatraków i klimatyzatorów. Ruch powietrza przyniesie Ci ulgę i poczucie przyjemnego chłodu. Pamiętaj jednak, by w przypadku klimatyzacji nie ustawiać temperatury na zbyt niską – chwilową ulgę możesz wtedy przypłacić przeziębieniem.
Jeśli nie dysponujesz żadnym urządzeniem służącym do chłodzenia, napełnij wanny i zlewy możliwie najzimniejszą wodą. Niestety efekt chłodu czuć będzie tylko przez jakiś czas.

Wyjazd za miasto
Pogoda jest latem szczególnie brutalna dla mieszkańców terenów silnie zurbanizowanych – asfalt nagrzewa się znacznie szybciej niż ukryta pod trawą ziemia. Dlatego też na wsi (zwłaszcza w pobliżu lasu czy zbiorników wodnych) temperatura jest zwykle kilka stopni niższa niż w okolicznej miejscowości. Wycieczka w tereny zielone to sprawdzony sposób na przetrwanie najgorszych dni. Koniecznie zadbaj także o serwis klimatyzacji w samochodzie, pomocny może być serwis klimatyzacji Lublin.

Odpowiedni strój
Latem olbrzymim zagrożeniem jest udar słoneczny. Wychodząc z domu nawet na krótki spacer, zabierz ze sobą
czapkę z daszkiem, chustkę lub kapelusz (najlepiej w jasnym kolorze), które ochronią Twoją głowę przed przegrzaniem. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na słońcu, załóż białą koszulę z długim rękawem – jasny materiał odbija słońce, chroniąc Cię przed gorącem i bolesnymi oparzeniami.