Czym jest odzież funkcyjna?

Ubrania funkcyjne zostały stworzone z myślą o osobach aktywnych, uprawiających regularnie sport po to by poprawić jakość ćwiczeń oraz wygodę. Wyróżniamy:

– bieliznę termoaktywną, która umożliwia utrzymanie właściwej temperatury ciała oraz odprowadza na zewnątrz wilgoć powstałą na skórze podczas wysiłku,

– polary,

– bluzy,

– legginsy,

– koszulki i spodnie uszyte z oddychających tkanin,

– soft shell, czyli rodzaj elastycznego, oddychającego materiału chroniącego przed wiatrem.

Odzież funkcyjna wykonana jest z włókien o specjalnej strukturze. Tkaniny powstały przy użyciu innowacyjnych technologii, dzięki czemu pot może zostać przetransportowany z powierzchni skóry na wierzch dzianiny, następnie ulegając odparowaniu bądź zostaje on wchłonięty w głąb warstw ubrania. Ponieważ odzież tego rodzaju schnie bardzo szybko, skóra podczas treningu pozostaje sucha, a materiał nie nasącza się wilgocią.

Co wyróżnia odzież funkcyjną?

Do najważniejszych funkcji tych ubrań należy:

– termo aktywność, czyli możliwość utrzymania optymalnej temperatury ciała,

– higroskopijność – pobieranie potu ze skóry dzięki przyleganiu odzieży do ciała oraz zapobieganie gromadzeniu się wilgoci na skórze,

– ochrona przed wiatrem, który nie przenika przez materiał,

– komfort – podczas treningu na pojawiają się nieprzyjemne otarcia dzięki użyciu innowacyjnego rozwiązania w postaci ubrań bezszwowych; jest to szczególnie istotne w przypadku osób mających skórę wrażliwą, łatwo ulegającą podrażnieniom.

Z jakich materiałów wykonuje się odzież funkcyjną?

Ubrania funkcyjne można nie tylko znaleźć w sklepach sportowych, lecz także w ofercie zakładów krawieckich, które mają w ofercie szycie usługowe odzieży. Z jakich tkanin przeważnie są wykonane?

– Poliester jest najczęściej spotykanym na rynku materiałem, który w przeciwieństwie do tkanin naturalnych bardzo szybko schnie, wchłania pot, nie rozciąga się, nie odkształca, jest solidny i trwały, co wpływa zasadniczo na komfort jego noszenia podczas aktywności fizycznych. Mimo wielu zalet, powszechnie stosowany poliester cechuje się niską oddychalnością, dlatego warto zdecydować się na ubranie wykonane z poliestru o strukturze, która przepuszcza powietrze.

– Poliamid, czyli nylon jest materiałem równie trwałym, co poliester, jednak bardziej elastycznym, o wyższej wchłanialności wilgoci. Ponadto nie należy do rodzaju tkanin, które się gniotą, nie kurczy się i nie traci wyglądu w praniu, jest miły w dotyku.

– Elastan, który jest dodatkiem zarówno poliestru, jak i poliamidu. Materiał ten jest rozciągliwy, dopasowuje się do ciała i zachowuje oryginalny kształt.