Jaki sprzęt powinna posiadać pomoc drogowa?

Założenie firmy, posiadanie odpowiednich uprawnień, przygotowanie pojazdu i zadbanie o włączony telefon to dopiero początek starań o prowadzenie pomocy drogowej przynoszącej wymierne zyski. Niezbędne jest bowiem posiadanie odpowiedniego sprzętu umożliwiającego świadczenie kompleksowych usług na wysokim poziomie. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że pojazd pomocy drogowej jest określany przez polskie przepisy jako pojazd specjalny. Musi zatem spełniać określone wymagania. Jednym z nich jest odpowiednia homologacja, na którą składa się: żółta kabina kierowcy, wyposażenie w hole dla motocykli i samochodów, zestaw świateł używanych do oznaczenia holowanego pojazdu oraz widoczny z każdej strony sygnalizator świetlny w kolorze żółtym. Dodatkowo, jeśli transportowany przez pomoc drogową samochód będzie wystawał poza obręb lawety, musi być wyposażony w biało-czerwone oznaczenia. Aby pojazd pomocy drogowej mógł oferować holowanie, musi przejść przez proces specjalnych badań technicznych, które są oferowane przez uprawnione do tego stacje kontroli pojazdów. Jeśli w pojeździe przeznaczonym do świadczenia usług całodobowej pomocy drogowej planowane jest założenie urządzeń do komunikacji radiowej, również konieczne są oddzielne pozwolenia.

Jakie wyposażenie dodatkowe powinna posiadać pomoc drogowa?

Pomoc drogowa nie powinna swojej działalności opierać wyłącznie na zapewnieniu kierowcom holowania samochodu lub innego pojazdu do najbliższego albo wybranego warsztatu. Niezbędne są bowiem drobne naprawy na miejscu, ponieważ gwarantują one możliwość bezpiecznego kontynuowania dalszej podróży i chronią klienta przed niepotrzebnymi kosztami. Aby zapewnić taką rozpiętość usług, warto posiadać: kompresor, podnośnik oraz skrzynkę narzędziową z akcesoriami pozwalającymi na uporanie się fachowca z drobnymi usterkami i wykonanie czynności tj. wymiana opony, awaryjne otwarcie drzwi, wypompowanie źle zatankowanego paliwa, etc.

Pomoc dla kierowcy i pasażerów Dobrze jest zadbać nie tylko o bezpieczne holowanie oraz kompleksowe naprawy, ale także o komfort kierowcy i pasażerów uszkodzonego pojazdu. Warto zatem zapewnić im miejsca w kabinie lawety i możliwość dostępu do Internetu czy doładowania komórki. Dobrym rozwiązaniem jest też pomoc w uzyskaniu samochodu zastępczego finansowaną z OC sprawcy. Jeśli planujemy oferować usługę, jaką jest laweta Niemcy, warto pomyśleć o zapewnieniu całodobowej obsługi na terenie Niemiec.