Co warto mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę?

Bardzo często wyjeżdżamy poza granice naszego kraju nie tylko w celach turystycznych, ale również co tydzień, a nawet codziennie do pracy, czy też na zakupy. Warto w takich sytuacjach wiedzieć jak zachować się za granicą w razie awarii, czy też kolizji oraz warto wiedzieć jakie wyposażenie warto mieć przy sobie.

Obowiązkowe akcesoria samochodowe za granicą

Ze względu na to, że nasi rodacy najczęściej wybierają się za zachodnią granicę i południową, skupimy się przede wszystkim na tym, co warto mieć ze sobą, podróżując po Niemczech i Czechach.

            W Czechach niektóre autostrady są płatne, zatem obowiązują na nich winiety, które można wykupić w oznaczonych punktach. Nie są one drogie, jednak obowiązkowe – brak winiety oznacza wysoki mandat. W Niemczech zaś nie wjedziesz do centrum dużego miasta bez zielonego listka, czyli naklejki, która oznacza, że Twoje auto nie emituje spalin ponad normę. Znaczek ten można kupić nawet Polsce za około 89 złotych.

            Podstawą w całej Unii Europejskiej jest posiadanie w aucie kamizelki odblaskowej, sprawiającej, że będziesz widoczny z dużej odległości nawet w ciągu dnia, a szczególnie po zmierzchu. Jest to bezpieczne rozwiązanie nie tylko dla Ciebie i Twoich pasażerów, ale również dla innych użytkowników dróg w Unii. Oczywiście należy również w swoim samochodzie posiadać trójkąt ostrzegawczy, który powinien być umiejscowiony w odpowiednim miejscu (na autostradzie 100 metrów za autem, na zwykłej drodze 30-50 metrów).

Co jeszcze warto mieć przy sobie?

O ile gaśnica jest u nas i w wielu krajach obowiązkowym akcesorium w samochodzie (bardzo często słyszymy o pożarach aut na autostradach), o tyle apteczka nie zawsze musi być obowiązkowa. Warto jednak mieć ją przy sobie w razie jakichkolwiek przygód na drodze.

Bardzo ważne jest posiadanie również numeru telefonu do profesjonalnej, sprawdzonej i zaufanej pomocy drogowej. Zawsze lepiej jest skorzystać z polskiej niż np. z niemieckiej, ponieważ jest to niższy koszt. Taką firmą jest przykładowo pomoc drogowa ze Świecka, która umożliwia swoim klientom holowanie Świecko z każdego zakątka Europy. Pomoc ta jest czynna całą dobę, a ceny za kilometr są niezwykle atrakcyjne. Warto wspierać polskie firmy, ponieważ pracownicy w nich zatrudnieni są profesjonalni, a my nie musimy martwić się o barierę językową. Kierowcy lawet wiedzą dokładnie jak zabezpieczyć miejsce awarii, ale również to, w jaki sposób zadbać o Twój komfort pomagając w organizacji transportu do Polski.