Czym jest eklektyzm?

Jeszcze parę lat temu, pozostałe w spadku meble po przodkach, były nie lada problemem, którego chciano się jak najszybciej pozbyć. Dzisiaj, trend na eklektyczne meble wpisane w awangardowe wnętrza, wciąż zyskuje na popularności. Połączenie starego z nowym oraz wyposażenia z różnych epok ze sobą, w ogromnej mierze nie polega na stosowaniu się do kanonów estetycznych danego stylu, lecz na odwadze i intuicji. Co rozumiemy pod pojęciem eklektyzm? Jak łączyć zbieżne stylistki tak, by tworzyły spójną całość?

Eklektyzm – co to?

Eklektyzm wzoruje się na modelach różnego rodzaju nurtów i stylów, zapożycza również wiele z panującej w danym okresie mody, co przekuwa się na niezależność samego procesu koncepcyjnego aranżacji oraz na finalnym urządzaniu mieszkania. Meblując domową przestrzeń można komponować ze sobą iluzorycznie niedopasowane elementy, które stworzą jednolitą całość, pod warunkiem zachowania gustu i wyczucia. Łatwo przesadzić, projektując wnętrze pełne mebli z różnych epok, o odmiennym charakterze, wyglądzie i kolorze, fantazyjność i niekonwencjonalność rozwiązań zamieni się wtedy w tandetny, przytłaczający nieporządek. Na oryginalność stylu eklektycznego ogromny wpływ ma indywidualność pomysłodawcy konceptu.

Jak można scharakteryzować eklektyzm?

Eklektyzm to:

  • zespół różnolitych inspiracji kształtów i motywów mających źródło w innych epokach
  • scalanie ze sobą przedmiotów użytkowanych w życiu codziennym odróżniających się od siebie formą
  • kompozycja mebli antycznych z meblami nowoczesnymi

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu

Kiedyś odziedziczone antyki trafiały na strychy bądź śmietniki. Od jakiegoś czasu, zaczęło przybywać jednakże zwolenników mebli, których historia sięga kilkudziesięciu lat, a które w zestawieniu z nowym, mogą stworzyć niesztampowe wnętrze. Stare meble można odrestaurować, zmienić ich obicie, kolorystykę, a także woskować, w zależności od tego, na jakim końcowym rezultacie nam zależy. Dla osób, które chcą jedynie odświeżyć wygląd krzesełek czy kanap, zalecane jest czyszczenie tapicerki w dzielnicy Ursynów.

Samo posiadanie mebla z duchem przeszłości nie gwarantuje aranżacyjnego sukcesu. Zdarza się, że taki element wyposażenia wnętrza nie jest zharmonizowany z resztą wystroju, przez co wprowadza chaos. Balansowanie przeciwieństwami nie jest proste i w dużej mierze zależy od pomysłowości i wrażliwości aranżera. Pomocne może okazać się zachowanie rozwiązania kompromisowego, jakim będzie np. dostosowanie wszystkich mebli wspólnej barwie.