Sposoby nawadniania

Każdy, nawet początkujący ogrodnik, wie doskonale, że rośliny bez odpowiedniego nawodnienia nie są w stanie prawidłowo się rozwijać. Niektórzy, zajmujący się na co dzień ogrodnictwem na pewno pamiętają jeszcze czasy, kiedy jedyną metodą podlewania było zwykłe wiadro z wodą, a konewka była swego rodzaju krokiem do przodu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że tradycyjne metody podlewania są bardzo pracochłonne, a jednocześnie mało ekonomiczne. Z tego powodu zaczęto ulepszać sposoby podlewania i dzisiaj możemy wybrać, która z nich jest najbardziej optymalna dla naszych roślin. Okazało się również, że nowoczesne sposoby podlewania są niezmiernie ekonomiczne, woda wykorzystywana jest w racjonalny sposób, a poza tym można zaprogramować podlewanie w sposób najbardziej optymalny i samodzielnie ustalić w jakie dni i przez ile czasu rośliny mają być podlewane. Dodatkowe ulepszenia w postaci czujników wilgotności i deszczu zapobiegną podwójnemu podlewaniu. Obecnie można wybrać kilka rodzajów automatycznego podlewania: zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące.

Zraszacze.

Nawadnianie zraszaczami. Charakteryzują się tym, że w czasie podlewania wysuwa się głowica zraszacza, z której wydobywa się strumień wody, następnie po zakończonej pracy głowica się chowa. Zraszacze są zarówno statyczne, jak i dynamiczne, mają one te różną wielkość i zasięg. Statyczne wytwarzają stały strumień wody, natomiast dynamiczne poruszają się w różne strony zraszając tym samym określony obszar. Możemy dopasować je do naszych potrzeb. Zraszacze najlepiej sprawdzają się na trawnikach i powierzchniach zielonych, takich jak skwery czy boiska.

Mikrozraszacze

Nawadnianie mikrozraszaczami. Zasada działania mikrozraszaczy jest bardzo podobna, jak zraszaczy, jednak mają one zdecydowanie mniejszy zasięg i strumień wody jest bardziej delikatny w porównaniu ze zraszaczami. Montaż tego urządzenia jest bardzo prosty i idealnie nadaje się do nawadniania skalniaków, rabatek i małych obszarów ogrodu.

Linie kroplujące.

Nawadnianie liniami kroplującymi doskonale sprawdza się w szklarniach, roślinach uprawianych pod folią, ale także przy żywopłotach, krzewach i drzewach. Jest to system polietylenowych taśm lub rur, podłączonych do źródła wody i posiadających kroplowniki. Kroplowniki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, dzięki czemu podlewanie jest skierowanie punktowo, co pomaga oszczędzić wodę. Taśmy przytwierdzane są do gleby za pomocą specjalnych szpilek, co zabezpiecza je przed przesuwaniem. Do nawadniania dużych powierzchni warto zamontować linie kroplujące zaopatrzone w kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Pozwalają one na równomierne zużycie wody na całym terenie, co jest ważne żeby nie przewodnić albo nie przesuszyć roślin.

Podsumowanie.

Nowoczesne sposoby nawadniania nie tylko pomogą zaoszczędzić wodę, ale są również przykładem na to, w jaki sposób rozwija się ogrodnictwo i w jakim kierunku zmierza. Pojawia się coraz więcej ulepszonych urządzeń, które pomagają we właściwy sposób pielęgnować rośliny. Oczywiście niezmiernie ważna jest również oszczędność wody, która zostaje wykorzystana tylko we właściwy sposób. A wszystko to zaczęło się od prostej konewki, a z czasem przekształciło w całe systemy nawadniające, które pozwalają na dostarczanie wody na dużych powierzchniach. Jest to niezmiernie ważne, szczególnie, że w czasach zmian klimatycznych coraz częściej okresy suszy wydłużają się, co zmniejsza plony uprawne.