wizyta u okulisty

Lepiej zapisać się na wizytę u okulisty prywatnie, a może w ramach NFZ?

Regularne wizyty u lekarza okulisty

Nie da się ukryć, że o swoje zdrowie musimy dbać. Regularne wizyty u co po niektórych lekarzy są obowiązkowe. Bez potrzeby nie odwiedzamy na pewno kardiologa, ale stomatologa (na przegląd zębów), ginekologa (na cykliczne badania) oraz okulistę (na badania oczu) odwiedzić raz w roku na pewno musimy. Mówi się o wizytach raz w roku, ale raczej jest to sprawa indywidualna. Wiadomo, że gdy coś nam dolega, to wizyty te muszą być jednak częstsze. Zatrzymajmy się nieco przy lekarzy okuliście. Mamy wątpliwości czy lepiej się jest zapisać do lekarza okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy też lepiej pokusić się o wizytę prywatną? W zasadzie to jest kwestia znowu indywidualna. Jednych z nas stać na wizyty prywatne i osoby te nie zamierzają stać w długich kolejkach, a inni niestety są do tego zmuszeni. Jednak obojętnie na jakiego rodzaju wizytę się zdecydujemy, to powinniśmy wiedzieć, że najważniejszy jest wybór lekarza jak i także kliniki. 

U okulisty w momencie gdy nie mamy jakiejś specjalnej wady wzroku, wizyty lekarskie przebiegają bardzo podobnie. W pierwszym etapie jesteśmy badania foropterem. Cóż to za urządzenie? Jest to urządzenie, które jest pewnego rodzaju standardem. Musimy mieć świadomość, że jest to podstawa. Foropter właśnie stwierdza czy danego pacjenta występują jakieś wady wzroku. Robi to dzięki badaniom specjalnym. Jest to szybki i wygodny sposób na to, aby się przekonać czy nasze oczy oby na pewno są zdrowe. 

Kolejny etap badania

Kolejnym etapem badania jest lampa szczelinowa. To właśnie za jej pomocą lekarz zerka do „naszego wnętrza”. Oczywiście bez lampy nie jest w stanie niczego się dowiedzieć. 

Badanie zarówno wspomnianą przed chwilą lampą szczelinową jak i także foropterem jest całkowicie bezbolesne. O te kwestie akurat obawiać się kompletnie nie musimy. Musimy sobie zatem powiedzieć jasno i wyraźnie, że wizyty u okulisty kompletnie nie bolą. W związku z tym nie obawiajmy się ich.