egzamin na prawo jazdy

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy?

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy?

Prawo jazdy to marzenie każdej osoby, która ukończyła 18 rok życia. Ten magiczny dokument pozwala na samodzielnie kierowanie pojazdami silnikowymi i poruszanie się nimi po drogach, co znacznie ułatwia życie. Aby jednak zostać jego szczęśliwym posiadaczem, konieczne jest ukończenie kursu nauki jazdy i zdanie egzaminów państwowych. 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy 

Pierwsza część egzaminu państwowego na prawo jazdy ma postać teoretyczną. Kursant musi wypełnić test typu ABC. Jego zaliczenie pozwala na zapisanie się na egzamin praktyczny. 

Egzamin teoretyczny ma za zadanie sprawdzić, czy nauka jazdy w OSK przyniosła oczekiwany efekt i czy kandydat na kierowcę, zna przepisy ruchu drogowego oraz ogólną charakterystykę pojazdów. Test składa się z 32 pytań, które podzielona na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy podstawowej wiedzy dotyczącej ruchu drogowego, a druga ma związek z konkretną kategorią. Na odpowiedź na pytania z pierwszej serii kursant ma 20 sekund, natomiast na pytania z drugiej serii aż 50 sekund. 

Niektóre pytania w załączniku mają zdjęcia i ilustracje, inne natomiast filmiki. Odpowiedzi można zmieniać, aż upłynie czas. Nie można jednak wrócić do poprzednich pytań. Aby zaliczyć egzamin należy uzyskać przynajmniej 68 punktów. 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy 

Po zaliczeniu egzaminu teoretycznego można przejść do zaliczenia części praktycznej. Zdaje się ją zasiadając za kierownicą pojazdu. Pierwsza cześć, ma za zadanie sprawdzić umiejętności kierowcy na placu manewrowym. Kandydat musi na początku wykazać się wiedzą z zakresu technicznej kontroli pojazdy i np. wskazać jak sprawdza się poziom oleju czy w jaki sposób włącza się światła mijania. Kolejnym etapem jest przygotowanie się do jazdy i wykonanie zadań na placu, czyli jazdy pasem ruchu do przodu i tyłu oraz ruszania na wzniesienie. Po prawidłowym wykonaniu tych zadań można wyjechać na ulice miasta, gdzie egzaminator sprawdzi umiejętności poruszania się w ruchu miejskim.