płyty winylowe

Płyty winylowe

Kiedy kilka lat temu wróciła moda na płyty winylowe, młode pokolenia zaczęły przeszukiwać domy w poszukiwaniu płyt po rodzicach, kupować płyty na giełdach i na różnych stronach internetowych. Dlaczego czarne płyty cieszą się aż taką popularnością? Jaki gramofon lepiej kupić: nowy czy używany?

Dlaczego ludzie kupują płyty winylowe?

  1. Niewątpliwie przyczyniła się do tego panująca od jakiegoś czasu moda na wszystko, co stare, z minionych epok. Na ulicach nietrudno spotkać młodych ludzi wystylizowanych na lata 80.
  2. Płyty winylowe to kawałek historii, której możesz być częścią. A jeśli masz możliwość stać się posiadaczem naprawdę starych płyt sprzed kilkudziesięciu lat, możesz mieć pewność, że zanim trafiły one w twoje ręce, puszczane były na gramofonach wielu ludzi całkiem innego pokolenia.
  3. Płyty winylowe to również sentymentalny powrót do przeszłości, a więc wspomnienia czasów młodości.
  4. Przesłuchanie takiej płyty to rytualny proces. W dzisiejszych czasach mało, kto słucha płyt utwór po utworze, czarną płytę jesteś zmuszony odtworzyć od początku do końca.
  5. Okładki płyt to prawie, że małe dzieła sztuki, które mogą ozdobić ściany domu prawdziwego melomana.

Jaki gramofon kupić ?

Zanim zdecydujesz się na zakup gramofonu, przejrzyj strych bądź piwnicę rodzinnego domu, możliwe, że gdzieś wśród kartonowych pudeł i starych, nieużywanych rzeczy, znajdzie się również zapominany gramofon. Podpytaj także resztę rodziny i znajomych, istnieje szansa, że ktoś z nich posiada gramofon, z którego nie korzysta i korzystać nie będzie. Naprawa i odnowienie sprzętu jest zdecydowanie tańszą opcją niż kupienie nowego. Pozwoli ci to oszczędzić nawet tysiąc złotych, który możesz przeznaczyć choćby na poszerzenie kolekcji płyt winylowych. Jeśli jednak nie masz takiej szansy bądź nikt ze znanych ci osób niestety nie posiada gramofonu, pozostaje ci jego zakup. Unikaj bardzo tanich sprzętów, bo takie również można znaleźć w Internecie. Poza tym, że mogą nie być całkiem sprawne, to możesz zapomnieć o takiej opcji, jak regulowanie obrotów czy o dźwięku dobrej jakości, a także o wprowadzaniu jakichkolwiek udoskonaleń. Niestety tanie gramofony wykonane są przede wszystkim z plastiku.

To czy postanowisz zainwestować w nowy gramofon czy w używany, zależy tylko od twoich upodobań. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że stary sprzęt nie dość, że kosztuje mniej, to po dokonaniu potrzebnych modyfikacji i reperacji, będzie służył ci zdecydowanie lepiej niż nowy, za który zapłacisz kilkaset złotych. Jeżeli jednak podejmiesz decyzję by kupić nowy gramofon, powinieneś liczyć się z tym, że to koszt nawet kilku tysięcy.