hydrofobizacja

Co to jest hydrofobizacja?

Co to jest?

Hydrofobizacja jest procesem, który polega na nadawaniu przestrzeniom czy powierzchniom wszelkich przedmiotów cech hydrofobowych. Powierzchnia, która uzyska takie właściwości, odpycha wodę, przez co ilość, jaką pochłania, jest znacznie mniejsza. Skuteczność hydrofobizacji możemy sprawdzić poprzez zwilżalność chronionej powierzchni. Jest to ilość wody, która została wchłonięta po wykorzystaniu preparatu odpowiedzialnego za hydrofobizację. Jest to działania, które możemy wykorzystać w przypadku wielu powierzchni. Stosuje się ja w przypadku materiałów budowlanych, szyb czy tkanin.

Jak wygląda hydrofobizacja?

  • Malowanie. Powierzchnię wybranego przez nas przedmiotu, należy pokryć określonym lakierem, farbą czy preparatem, który nie pochłania wilgoci. 
  • Oklejanie. Polega na przyklejeniu do powierzchni folii lub naklejek, które mają właściwości hydrofobowe.
  • Impregnacja. Do struktury przedmiotu wdraża się środki hydrofobowe, które nie wchłaniają wody. Dzięki temu przedmiot zyskuje właśnie takie właściwości, a my nie musimy nakładać różnych warstw zabezpieczenia powierzchniowego.
  • Modyfikacja powierzchni. Powierzchnia danego przedmiotu może zostać przekształcona. Procesami, które są za to odpowiedzialne, jest polerowanie, szlifowanie czy pasywowanie. To ostatnie polega na tworzeniu pasywnej powierzchni, która jest odporna na wodę. 

Hydrofobizacja jest także procesem pokrywania powierzchni czy szyb danym preparatem hydrofobowym. Jego zadaniem jest odpychanie wody, jednak jest także odpowiedzialny za zmniejszenie szorstkości danej powierzchni. W związku z tym nie dość, że woda nie skrapla się na danym materiale, to jeszcze szybko z niego spływa, a mokre ślady się nie pojawiają. Jest to technologia, która jest wykorzystywana w przypadku szyb samochodowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać większą widoczność oraz szybciej usuwać wodę z szyb za pomocą wycieraczek. Warto także dodać, że hydrofizacja to proces, który nie wymaga zmiany koloru przedmiotu, jedynie jego struktura jest zmieniana.