pożyczki bez bik

Nowoczesne pożyczki krótkoterminowe: co warto wiedzieć na ich temat?

Chwilówki to rozwiązania doskonale znane klientom, którzy kiedykolwiek mieli okazję korzystać z usług instytucji pożyczkowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sektor pozabankowy na przestrzeni ostatnich lat przeszedł naprawdę daleko idącą ewolucję. Można tutaj wymieniać zarówno czynniki natury formalnej, jak też samą zmianą jakościową w zakresie oferty obecnych na polskim rynku firm pożyczkowych.

W rezultacie, dzisiejsze pożyczki krótkoterminowe lub też pozabankowe pożyczki ratalne właściwie w niczym już nie przypominają tego samego rodzaju rozwiązań, jakie znają klienci, którzy ostatnią styczność z rodzimym sektorem pożyczkowym mieli jeszcze w latach 90 ubiegłego wieku.

Co jednak konkretnie zmieniło się w ofercie polskich firm pożyczkowych oraz jakie konsekwencje te zmiany mają dla klientów? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Pożyczki krótkoterminowe oraz pożyczki ratalne: co zmieniło się w ostatnich latach?

W historii polskiego sektora pożyczek pozabankowych można wyodrębnić dwa momenty o całkowicie kluczowym znaczeniu, a mianowicie:

  1. Uchwalenie Ustawy o Kredycie Konsumenckim
  2. Powołanie do istnienia Rejestru Instytucji Pożyczkowych działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego

Ustawa o Kredycie Konsumenckim przede wszystkim wprowadziła przepisy regulujące maksymalne dostępne koszty pożyczek a także poddała sektor pożyczkowy kontroli ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oprócz tego, firmy pożyczkowe mają obecnie prawny obowiązek rejestrowania swojej działalności w rejestrze prowadzonym przez KNF. W ten sposób, sektor pożyczkowy został poddany odgórnej regulacji, co zapewniło bezpieczeństwo klientom zainteresowanym alternatywą dla oferty banków.

W rezultacie opisanych powyżej zmian sporo wcześniej istniejących firm pozabankowych zaprzestało swojej działalności. Ich miejsce szybko zostało zajęte przez nowoczesne podmioty, nierzadko będące filiami wielkich marek o międzynarodowym zasięgu. Istotnym momentem z pewnością było także powołanie Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który stanowi inicjatywę samych podmiotów sektora pożyczkowego.

Co zmieniło się z perspektywy klienta?

Jedna z najważniejszych zmian jeżeli chodzi o współczesne pożyczki krótkoterminowe została już wymieniona powyżej. Mowa oczywiście o wprowadzeniu przepisów regulujących maksymalne dopuszczalne koszty pożyczek. Instytucje pożyczkowe nie mogą obecnie na przykład dowolnie naliczać klientom kosztów za monity z wezwaniami do zapłaty, prowizję czy opłaty przygotowawcze, ponieważ limity owych kosztów są określane przez Ustawę o Kredycie Konsumenckim.

To jednak jeszcze zdecydowanie nie wszystko. Ze względu na kryzys, w jakim pogrążył się sektor bankowy, branża takich rozwiązań, jak pożyczki krótkoterminowe znalazła się wobec niemal nieograniczonych możliwości rozwoju. Instytucji pożyczkowych zaczęło przybywać w tempie lawinowym(na chwilę obecną w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF widnieje niemal sto podmiotów). To zaś z kolei zrodziło konieczność coraz bardziej intensywnej rywalizacji o względy klienta pomiędzy instytucjami pożyczkowymi.

Na rynku sukcesywnie zaczęły pojawiać się więc coraz to nowe rozwiązania, by wymienić chociażby niezwykle popularne pożyczki krótkoterminowe przy RRSO na poziomie 0% czy też różnego rodzaju programy lojalnościowe adresowane do stałych klientów. Również bazowa oferta dzisiejszych instytucji pożyczkowych jest coraz bardziej korzystna pod względem finansowym. Oprócz tego klienci nierzadko mają możliwość skorzystania z rozmaitych dodatkowych udogodnień, jak na przykład opcja wypłaty kwoty pożyczki poprzez czek GIRO, przedłużenie okresu trwania pożyczki lub też pożyczka refinansująca.

Do tego trzeba dodać jeszcze fakt, że wiele spośród obecnych na rynku instytucji pożyczkowych stara się prowadzić elastyczną politykę w zakresie systemów weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych klientów. W ten sposób, szanse na uzyskanie pożyczki bardzo często mają również np. klienci z negatywną historią w BIK lub KRD – tego rodzaju oferty można sprawdzić na stronie https://www.centrumpozyczek360.pl/pozyczki-bez-bik prezentującej tak zwane pożyczki bez BIK.